Czy warto TERAZ kupić lub sprzedać nieruchomość?

To jedno z najczęściej zadawanych nam pytań. Kieruje je do nas około 80 % naszych Klientów, ale pytają o to nie tylko Klienci, ale także znajomi, partnerzy biznesowi, dostawcy.

My także często pytamy naszych Klientów: „Co sprawia, że właśnie teraz myśli Pan/Pani o sprzedaży lub kupnie nieruchomości?”

Naszą rolą nie jest zachęcić Klienta, aby kupił lub sprzedał nieruchomość. Naszą rolą, w pierwszej kolejności, jest upewnienie się czy Klient na pewno tego chce. Im wcześniej się o tym przekonamy tym więcej czasu, energii i pieniędzy zaoszczędzimy dla Naszych Klientów i naszej firmy. Kiedy mamy pewność, że teraz Klient na pewno chce kupić, sprzedać, czasem wynająć nieruchomość, wówczas przechodzimy do kolejnych kroków współpracy, o których mogą Państwo przeczytać w naszym kolejnym artykule.

Odpowiedź na pytanie zawarte w powyższym tytule brzmi: „To zależy od indywidualnej sytuacji każdego Klienta.” Dlatego na początku współpracy zadajemy Klientowi wiele pytań, nie po to, aby zaspokoić naszą ciekawość, ale po to, aby jak najszybciej zarekomendować mu jak najlepsze rozwiązania dla niego.

 

Jeżeli natomiast chcielibyśmy zerknąć na transakcje kupna-sprzedaży na rynku nieruchomości w skali Polski czy globalnej, w ujęciu mikro i makro historycznym, to oczywiste jest, że warto kupować i sprzedawać nieruchomości, że może to być zyskowne, tylko trzeba profesjonalnie zarządzić taką zmianą, inwestycją.

 

Z artykułu na stronie rynekpierwotny.pl (link do całego artykułu znajduje się na końcu tekstu), dowiadujemy się, że wartość nieruchomości mieszkaniowych:

– w Krajach Strefy Euro, w latach 1980 – 2015, wzrosły o 44%

– w Kanadzie, w latach 1970 – 2015, wzrosły o 230%

– w Wielkiej Brytanii, w latach 1968 – 2015, wzrosły o 424%

– w Szwajcarii, w latach 1970 – 2015, wzrosły o 56%

W USA ceny domów są regularnie i dużą dokładnością analizowane, np. od 1890 – 2016 ceny amerykańskich domów wzrosły o prawie 60%.

W artykule pt. „Ceny domów w USA rosną jak w 2006 roku”, opublikowanym 31 marca 2021 na stronie bankier.pl (link do całego artykułu znajduje się na końcu tekstu), czytamy: „Trwa inflacyjny boom na amerykańskim rynku mieszkaniowym. Ceny domów w USA biją historyczne rekordy i rosną już w tempie, w jakim rosły podczas szczytu bańki w 2006 roku. (…) Przez ostatnie 10 lat domy w Stanach Zjednoczonych podrożały średnio o 72% i są już o blisko 19% wyższe niż w szczycie słynnej mieszkaniowej  bańki wiosną 2006 roku.

O „Pierwszym spadku cen mieszkań od pięciu lat(…)”, a także o tym, że „Bite są ostatnio rekordy budowy nowych mieszkań, spadają ceny najmu, mniej bierze się kredytów mieszkaniowych (…)”możemy przeczytać np. w artykule z 19 lutego 2021 na stronie businessinsider.com.pl.

Warto znać historię rynku nieruchomości i rozumieć, co dzieje się aktualnie i jakie to może mieć skutki w najbliższej przyszłości.

Czy osoba, która dokonuje pierwszej lub drugiej transakcja kupna lub sprzedaży w życiu, dokona jej optymalizując zysk, minimalizując niezdrowy stres, oszczędzając czas? Mało prawdopodobne. Taka osoba musiałby mieć bardzo dużo szczęścia.

Sytuacja będzie analogiczna do pozostałych branż, począwszy od pracy chirurga, cukiernika czy mechanika samochodowego. Ich pierwsze zabiegi, czy też prace wykonywane raz na rok, będą posiadały wyższy współczynnik błędu i niepowodzenia, niż w przypadku osób, które wykonują po kilka zabiegów, tortów czy napraw dzień w dzień, od wielu lat.

 

W DwernickiEstate uważamy, że: „Sukces jest efektem mądrej i ciężkiej pracy, a na szczęście trzeba zapracować.”

Jeżeli popatrzymy na rynek nieruchomości na całym świecie, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a nawet wieków, inwestowanie w nieruchomości należy do jednych z fundamentalnych obszarów inwestycyjnych, najbardziej opłacalnych i najbezpieczniejszych w porównaniu z innymi, w ujęciu długofalowym i podchodząc do procesu inwestycji profesjonalnie. Jeżeli ktoś chce inwestować w danej dziedzinie, a nie jest w niej ekspertem, powinien skorzystać z usług takiego właśnie eksperta, praktyka, najlepiej osoby, która udowodniła swoją ponadprzeciętną skuteczność.

 

Warto też rozróżnić, że czym innym jest kupno nieruchomości na cele inwestycyjne, a czym innym kupno domu dla rodziny, aby w nim zamieszkać. Jednak i w jednej i w drugiej sytuacji warto korzystać z usług osoby, która zawodowo zajmuje się aktywnościami związanymi z kupnem, sprzedażą, wynajmem czy też inwestowaniem.

 

Czasami pytają Państwo: „Czy są teraz jakieś okazje?”. Okazje pojawiają się, co jakiś czas. Ale żeby je upolować, trzeba też wiedzieć, czego powinniśmy poszukiwać. W takim przypadku także zachęcamy, aby porozmawiać z nami i opowiedzieć nam, czym byłaby dla Państwa taka okazja. Chętnie opowiemy Państwu, z jakimi „okazjami” spotkaliśmy się na rynku w ostatnim czasie i jak na tym skorzystali nasi Klienci, oczywiście z zachowaniem poufności.

 

Zachęcamy, aby przeanalizować indywidualną sytuację danej osoby i sprawdzić, np.

– czy nie warto kupić nieruchomości, (jakiej, na jakich warunkach), aby przestać spłacać komuś kredyt, a zacząć budować własny majątek?

– czy nie warto sprzedać jakiejś nieruchomości, aby kupić inną, np. w atrakcyjniejszej lokalizacji?

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do rozmowy.

 

Linki do cytowanych artykułów:

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/domy-sa-drozsze-niz-100-lat-temu/5801/

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-domow-w-USA-rosna-jak-w-2006-roku-8085016.html

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/ceny-mieszkan-spadly-po-raz-pierwszy-od-5-lat-sprzedajacy-schodza-z-cen-ofertowych/5lp67vk

 

Artur Dwernicki,

Wraz z Zespołem DwernickiEstate

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *